Még tovább bővült a rendszertervezési dokumentumom, ráadásul egyszerre 2 (azaz kettő!) fejezettel. Ezek az üzemeltetési és az adatbázis terv. Mivel alapvetően az önlab témám az Oracle, ezért nyilván ez utóbbi téma volt a fontosabb, az előbbi inkább csak apróságokról szól.
No, de miért is lett ez a címe ennek a postnak? Egyetemen Adatbáziskezelésből az embernek megtanítják, hogy hogyan lehet szépen és gyorsan adatbázis sémát tervezni grafikusan a jónevű entitás-relációs diagrammal. Majd ugyanezt a gyakorlatban is lehetőségünk nyílik kipróbálni (tehát kötelező feladat) Számítógép labor 5. nevű kurzuson. Ez eddig szép és jó. Aztán az ember idekerül, hogy tervezzen ténylegesen egy sémát. Előveszi a régi jegyzetet, kicsit izzad, majd papírra vet egy remek ábrát. De ugye jó volna ezt egy doksiba belegyömöszölni, keres tehát egy rajzolóprogramot, amivel lehet ilyet csinálni. Balga fejjel rábízza magát a Microsoft termékeire, és telepít egy Visio-t (konkrétan 2003-ast). Felderül az arca, mert talál egy menüpontot, mi szerint képes e program adatbázis modellt rajzolni. Növekvő izgalommal áll neki, hogy végre egyszer valami flottul működik, és... Igen itt jöttek a káromkodások, ugyanis köze nem volt a kétféle jelölésrendszernek egymáshoz. De tényleg.
Szokták mondani, hogy "mérnök leszel, oldd meg!". Szépen hangzik, és én most meg is tettem, bár a végeredmény nem igazán szemet gyönyörködtető, no. A tanultaknak megfelelő diagramot UML elemekből kapartam össze, méghozzá az entitások statikus osztályok, az attribútumok use-case-ek, a relációs rombuszok a state-chart diagram elágazásai. Ugye mennyi mindenre jó az UML?
Mindenesetre megcsináltam az ábrát a Visio szerint szabványos elemkészlettel is, ez nagyon közel áll a szöveges sémaleíráshoz, de legalább nem néz ki rosszul.
Utolsó kommentek